Bulgaristan Üniversitesi Bölümleri

bulgaristan universitesi bolumleri

Eğitim kalitesi bağlamda ülkenin en dikkat çeken üniversitesi ise Bulgaristan Üniversitesi’dir. Bulgaristan Üniversitesi, başkent Sofya’da 1808 yılında kurulmuştur. Üniversite bu yönüyle Balkanlar’da kurulmuş olan en eski üniversitedir.

Bulgaristan Üniversitesi bölümleri şunlardır:

Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Matematik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tarım Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Kimya Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Ekonomi Bilimi Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Ormancılık Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Ortodoks İlahiyat Fakültesi, Örgütsel bilimleri Fakültesi, Felsefe Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Madencilik ve Jeoloji Fakültesi, Diş hekimliği Fakültesi, Fizik Fakültesi, Fiziksel Kimya Fakültesi, Siyaset bilimleri Fakültesi, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Fakültesi, Güvenlik Çalışmaları Fakültesi, Öğretmen Eğitimi Fakültesi, Teknik Bilimler Fakültesi, Spor ve Beden Eğitimi Fakültesi, Teknoloji ve Meteoroloji Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Ulaştırma Mühendisliği Fakültesi.

Bulgaristan Üniversitesi bölümleri kurulduğu dönemde hukuk, felsefe ve mühendislik bölümleriydi. Sonrasında üniversitenin gelişimiyle bu sayı oldukça artmıştır.

Bulgaristan Üniversitesi’nde bulunan araştırma merkezleri ise şunlardır:

Engelli Öğrenci Merkezi, Teknoloji Transfer, Merkezi Bilgisayar Merkezi, Stratejik Yönetim Merkezi Bilimsel Simülasyonlar Merkezi, Kariyer Geliştirme Merkezi, Hayat Boyu Öğrenme Merkezi, Kalite Güvence Merkezi.

Bulgaristan Üniversitesi bölümleri kaliteli eğitim sunmaktadır. Üniversiteye kayıt olmak isteyen öğrencilerin lise mezunu olması yeterlidir. Yani Bulgaristan Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen öğrencilerin sınava girmesine gerek yoktur. Alan farkı da gözetilmediği için istediğiniz bölümü yazabileceksiniz.

Bulgaristan, her anlamda tam bir öğrenci ülkesidir. Özellikle Sofya, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bir kenttir. Sofya’da hayatın ucuz olması ayrıca Bulgaristan Üniversitesi’nin ekonomik olarak avantajlı fiyatlar sunması bu üniversiteyi popüler hale getirmiştir.

Bulgaristan’da yaşam hakkında ve Bulgaristan Üniversitesi hakkında öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile alacaksınız. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı onlarca noktadaki ofisi ve uzman kadrosuyla sizlerin hizmetindedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş