Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan yoğun göç alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak alınan göçlerin çoğu eğitim amaçlı olmaktadır. Lise mezunu olan kişilerin kendi ülkelerinde istedikleri bölümlere girememeleri nedeni ile Bulgaristan’ a gelerek burada eğitim alması kişilerin kendilerini geliştirmeleri ve akademik olarak bir eğitim almaları açısından önemlidir. Bulgaristan üniversiteleri, diploma farkı gözetilmemeksizin, kendi alanlarına uygun olan bölümlerde, eğitim almaktadırlar. İstedikleri alanlara kayıt yaptıran kişilerin mavi bir diploma alarak, tüm AB ülkelerinde sorunsuz bir şeklide çalışmalarına olanaklar tanınmaktadır. YÖK tarafından verilen tanınırlık birçok kişinin bu ülkeye akın etmesine neden olmuştur. Lise diplomasında yazan bölüm farkının meslek seçerken herhangi bir kaybı bulunmamaktadır.

 

Bulgaristan üniversiteleri, okumak istediğiniz ancak kendi ülkenizde bulunan sorunlar nedeni ile okuyamadığınız bölümlerin hemen hepsinde sizlere yardımcı olmaktadır. Bulgaristan’ da eğitim almak isteyen ve Tüm AB ülkelerince koşulsuz bir şekilde kayıt yapılması için kuralları bulunan bölümler, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelere yoğun bir Erasmus programı uygulatmaktadır. Buralardan mezun olduktan hemen sonra kendi ülkenizde birçok işte ön planda olmanız sağlanacaktır. Dünyanın birçok yerinde konuşulan İngilizcenin bu okullardan seçilen bir bölümde okutulma şansı oldukça yüksektir. Ancak bu hizmet için ayrı bir ücret politikası belirlenmektedir. Lisans diploması almak isteyenlerin mutlaka tercih ettiği Bulgar okulları, hazırlık eğitiminin iki sömestr sürmesi ile iyi derecede öğretilmesini sağlamaktadır.

 

Bulgaristan üniversiteleri, hazırlık sürecinde öğretmiş olduğu İngilizce ile Avrupa’ da eğitim alındığının farkına varılmasını sağlamıştır. Bulgaristan üniversitesi, ücretler bakımından da oldukça uygundur. Buralarda bulunan üniversiteler ise Sofya üniversitesi, Plovdik üniversitesi, Varna üniversitesi, Pleven üniversitesi gibi okullardır. Birçok okulun bulunduğu Bulgaristan’ da hemen her şehirde üniversite bulmak oldukça kolaydır. Birçok bölümün bulunduğu okullarda, eğitim anlamında çoğu kişinin mutlu olması sağlanmıştır. Eğitimini geliştirmek ve ilerletmek isteyenlerin, akademik olarak iyi bir araştırma içine girmesi gerekir. Ancak bu eğitimlerin yoğun bir şekilde ilerlemesinde ise kendini İngilizce olarak programlamış olmasıdır. İngilizce ile eğitim verilmesi oldukça kaliteli bir şeklide kişini kendini geliştirmesi sağlanacaktır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş