Bulgaristan Denklik Var Mı?

bulgaristan universitesi denklik var mi

Bulgaristan eğitim konusunda oldukça gelişmiş bir Avrupa üniversitesidir. Avrupa üye olma sonrasında eğitim oldukça gelişmeye başlamıştır. Bologna sistemi süreciyle de beraber üniversitenin eğitim kalitesi oldukça artmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre Bulgaristan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Resmi olarak üniversite olduğu dönemde Hukuk, Mühendislik ve Felsefe bölümleri bulunan üniversitede günümüzde bu fakülte sayısı ise 31e ulaşmış durumdadır.

Bulgaristan denklik var mı sorusu sürekli gündeme gelen bir sorudur. Denklik konusu, yurtdışında okumayı düşünen herkesin en fazla dikkat ettiği konudur. Bulgaristan denklik var mı sorusuna en güncel cevabı YÖK’ün 444 89 65 numaralı telefonundan alabilirsiniz. Bu numarayla denklik konusuyla ilgili en son ve en doğru bilgileri edinmiş olacaksınız.

Bulgaristan’da 17.000’i lisansüstü olmak üzere 100.000 öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca Üniversitede 5.000’e yakın akademik görevli hizmet vermektedir. Bulgaristan’da 31 fakülte bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca 11 araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Bulgaristan’da 7 adet kütüphane de akademisyenlerin ve öğrencilerin tüm kaynak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında birçok eğitim anlaşmasına sahip olan Bulgaristan, üniversite tarafından belirlenen 44 üyenin yer aldığı bir senato tarafından yönetilmektedir.

Bulgaristan’a kaydolabilmek için her hangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Üniversiteye kayıt olabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Lise mezuniyetinizdeki puanınızın da bir önemi bulunmamaktadır. Bulgaristan kayıt ücretleri ülkemiz ve diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Yani gelişmiş bir eğitim alırken bütçenizi de fazla zorlamamış olacaksınız. Ayrıca Sofya’nın öğrencilerin yaşamasına oldukça uygun bir şehir olması da üniversiteye olan ilgiyi arttırmaktadır. Bulgaristan’ın Sofya’nın merkezinde bir noktada yer alması ve ulaşımın kolay olması da önemli bir noktadır.

Bulgaristan ile ilgili aklınıza takılan her soruda Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yanınızdadır. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile başta vize, kayıt için gerekli belgeler, resmi işlemler, konaklama, ulaşım imkanı olmak üzere her türlü sorunuza en doğru ve en güncel cevabı alacaksınız.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş