Bulgaristan Üniversitesi Denklik

bulgaristan universitesi denklik

Bulgaristan, son dönemlerde her alanda gelişim kaydeden oldukça önemli bir ülkedir. Bulgaristan Üniversitesi, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yer alan, ülkenin ve bölgenin en büyük üniversitesidir. Son derece gelişmiş bir eğitim anlayışına sahip olan üniversite, Avrupa’da oldukça tanınan bir üniversitedir. Üniversite, Balkanlar’da yer alan en eski yüksek öğretim kurumudur.

Yurtdışında eğitim görmeyi düşünen öğrenciler için en önemli konu denklik konusudur. Mezun olduklarında ülkemizde de diplomalarının geçerli olabilmesi için denklik tanınan üniversiteyi tercih etmelidirler. Bu bağlamda en sık sorulan soruların başında gelen denklik konusu öğrenilmeden tercih yapılmamalıdır.

Bulgaristan Üniversitesi denklik konusunda en doğru ve en güncel bilgileri YÖK’ün denklik iletişim hattı olan 444 89 65 numaralı hattan öğrenebilirler. Öğrenciler bu hattı aradıklarında resmi olarak Bulgaristan Üniversitesi denklik konusunda bilgi alabilecekler. Böylece eğitim görmeyi düşündükleri bölümden mezun olduklarında diplomalarının ülkemizde geçerli olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilecekler.

Öğrenci ve akademik personel değişim programlarına üye olan Bulgaristan Üniversitesi, birçok öğrenci ve akademisyeni Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göndermekte ve bu ülkelerden öğrenci, akademisyen kabul etmektedir. Bu sayede eğitimim kalitesi artmaktadır.

Bulgaristan Üniversitesi’nde 100.000’e yakın kayıtlı öğrenci eğitim görmektedir. Bulgaristan Üniversitesi’nde sayısı 5000’i bulan akademik görevli mevcuttur. Bulgaristan Üniversitesi’nde 31 fakülte bulunmakta ve 11 tane de bilgi merkezi hizmet vermektedir. Bulgaristan Üniversitesi’nde oldukça gelişmiş 7 kütüphane bulunmaktadır.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya tam anlamıyla bir öğrenci kentidir. Bulgaristan Üniversitesi’ne kayıt olabilmek için YGS ya da LYS gibi sınavlara girip başarılı olmanız gerek yoktur. Yani sınavsız bir şekilde üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Liseden mezun olduğunuz alan ya da lisedeki not ortalamanızın da hiçbir önemi yoktur. Tüm bu imkanları oldukça cazip ekonomik koşullarla sunan Bulgaristan Üniversitesi, öğrencilerin gözde üniversitelerinden biri olmuştur.

Bulgaristan Üniversitesi konusunda en güncel bilgileri Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan edineceksiniz. Sadece üniversite hakkında değil Sofya hakkında öğrenmek istediğiniz her konuda, uzman kadrosu ve yurt genelindeki ofisleriyle Anadolu Yurtdışı eğitim Danışmanlığı, sizlere yardımcı olacak ve rehberliğinizi yapacaktır.

 

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş