Bulgaristan Üniversitesi Hakkında Bilgi

bulgaristan universitesi hakkinda bilgi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Bulgaristan Üniversitesi günümüzde Avrupa’nın ve dünyanın en önemli üniversitelerinden bir tanesi olarak görülmektedir. 1905 yılında Bulgar hükümeti tarafından üniversiteye çevrilen yüksek okulun temelleri 1800’ün başlarında atılmış ve o tarihten sonra gelişmeler yaşanmıştır. Yüksek Okul olarak kurulduğunda hukuk, mühendislik ve felsefe bölümlerine sahip olan üniversite günümüzde 31 fakülteye,11 araştırma merkezine sahiptir.

Bulgaristan Üniversitesi hakkında bilgi vermek gerekirse; Üniversitede tıp, eczacılık, matematik, kimya, fizik, mühendislik, spor yönetimi, filoloji gibi birçok fakülte bulunmakta ve bu fakültelerin tamamında alanında uzman isimler eğitim sunmaktadırlar. Üniversite sahip olduğu kütüphaneler ile de oldukça dikkat çekiyor. Kütüphane bünyesinde bir buçuk milyonun üzerinde doküman bulunmaktadır.

Bulgaristan Üniversitesi’nde akademik kadrosundaki kalite son dönemde çok artmış durumdadır. Özellikle eğitimde Avrupa’da uygulanan Bologna sistemi sürecine geçilmesiyle beraber bu eski üniversitenin savaşlardan dolayı düşmekte olan eğitim kalitesi 2000 yılından itibaren oldukça yükselmiştir. Dünya çapında yapılan son araştırmalar da bu üniversitenin ne kadar geliştiğini doğrular niteliktedir. Bu durum bile üniversiteyi seçmeniz için çok geçerli bir sebep olacaktır.

Bulgaristan Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu 5000’e yakın akademisyen, 90 bin üzerindeki öğrenciyle gerçekten büyük bir üniversitedir. Ülke çapında birçok ünlü isim bu üniversiteden mezun olmuştur. Hemen her alanda başarılı isimler yetiştiren Bulgaristan Üniversitesi, Avrupa’da en fazla tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır.

Bulgaristan Üniversitesine kayıt olmak için her hangi bir sınavda başarı göstermenize, ya da liseyi iyi bir dereceyle bitirmenize gerek yoktur. Liseden mezun olan ve üniversite okumak isteyen herkes Bulgaristan Üniversitesi’ne kolayca kayıt yaptırabilmektedir. Okumak istediğiniz bölüme göre Sırpça ya da İngilizce hazırlık eğitimi de bulunmaktadır.

Bulgaristan Üniversitesi ya da Bulgaristan’da yaşam koşulları ile ilgili her türlü soruyu Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde görev yapan, alanında uzman kadromuza danışabilirsiniz. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı kurulduğu günden beri dürüstlük ilkesinden ödün vermeyerek, en doğru ve en güncel bilgileri sizlerle paylaşmaya devam etmektedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş