Plovdiv Tıp Üniversitesi

bulgaristan plovdiv tip universitesi

Bir Tıp Üniversitesi olarak 1945 yılından beri, günümüze kadar tıp alanında son teknolojik imkanları ve tecrübeli akademik kadrosu ile Avrupa Birliği eğitim standardına uygun bir eğitimi bünyesindeki tüm öğrencilere sağlamaktadır. ERASMUS belgesine sahip olan Plovdiv Tıp Üniversitesi kaliteli eğitim kapsamında, Tıp içeriğine ilişkin tüm bölümleri kapsamlı, öğretici ve eğitim hizmetinde en ufak bir aksama yaşatmadan gerçekleştirmektedir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi Plovdiv kentinin şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu sayede ülkemizde Bulgaristan’ı tercihleri arasına koyan bir öğrenci adayı, üniversiteye yakın bir konaklama yeri bulabilmektedir. Ayrıca Bulgaristan’daki yaşamın ucuz ve harcanan giderlerin düşük maliyetli olması, bir Türk için Türkiye’de özel okuyacağı tıp üniversitesine harcayacağı masraf ile Plovdiv Tıp Üniversitesine eşdeğer bir miktar ödeyebilmektedir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi, tıp alanında uzman ve her bölümün ayrı bir profesör bulunmaktadır. Bu sayı güncellik ve değişim yaşadığı için 200 civarında seyredebilmektedir. Ayrıca, Plovdiv Tıp Üniversitesinde akademik kadronun sayısı 500 civarında bir öğretim üyesi ile kaliteli bir verimin sağlanması açısından önemli bir sayıyı oluşturmaktadır.

Bulgaristan’da Okumak için Neler Gerekmektedir?

Türkiye’deki Tıp Üniversitelerine girme koşulları üniversite seçme sınavlarıyla belli olmakta veya bir diğer sınav sistemlerinin belirli sonuçlarına göre belirlenebilmektedir. Bir öğrenci Türkiye’de tıp fakültesinde okuyabilmek için bu seçme sınavlarından tam puan alması gerekmekte ve lise ortalamasındaki başarı puanıyla tam puanın üzerine çıkması için bir tıp eğitimi almasında önemli bir eleme sistemi ile sürdürmektedir. Fakat Bulgaristan’da tıp eğitimi almak için hiçbir sınava girmeden, lise mezunu olan öğrenci adayları Plovdiv Tıp Üniversitesi çok uygun ve cazip bir fiyata tercih edebilmektedirler. Ülkemizde çoğu kişi için imkansız görünen bir tıp eğitimi AB uyumu içerisinde eğitim Plovdiv ile sağlanarak öğrenciler mezun olabilmektedirler.

Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümlerinde, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Toplum Sağlığı Fakültesi ve Dil Öğrenim Departmanı bulunmaktadır.

Plovdiv Tıp Üniversitesinde eğitim almak, ücret fiyatları, kayıt olmak için gereken şart ve içeriklere Türkiye’nin birçok noktasında bulunan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının şubelerine giderek öğrenciler tüm bilgilere erişebilmektedirler.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş