Bulgaristan Üniversitesi Taban Puanları

bulgaristan universitesi taban puanlari

Bulgaristan Üniversitesi, başkent Sofya’da bulunan, ülkenin en büyük ve en eski üniversitesidir. Sadece Bulgaristan’ın değil tüm Balkanların en önemli eğitim kurumlarından biri olan Bulgaristan Üniversitesi’nin kuruluşu 1808 yılına kadar uzanmaktadır. Üniversite 1905 yılında ise bugünkü ismini almıştır.

Bulgaristan üniversitesi taban puanları sıkça gündeme gelen konulardan biridir. Bulgaristan Üniversitesi taban puanları yoktur. Yani Bulgaristan Üniversitesi’nde sınavsız eğitim mümkün olduğu için bölümlerde taban puan bulunmamaktadır. Ülkemizden resmi işlemleri tamamlayan her öğrenci sadece lise mezunu olarak istediği bölümde eğitim görebilmektedir.

Bulgaristan Üniversitesinde tıp, eczacılık, matematik, hukuk, kimya, fizik, biyoloji, mühendislik, spor yönetimi, filoloji gibi birçok fakülte bulunmakta ve bu fakültelerin tamamında alanında uzman akademisyenler eğitim vermektedirler. Bulgaristan Üniversitesi sahip olduğu tam donanımlı 7 tane kütüphane ile de oldukça dikkat çekiyor. Kütüphane bünyesinde bir buçuk milyonun üzerinde kaynak doküman vardır. Akademisyenler ve öğrenciler açısından bu kütüphaneler oldukça büyük bir fırsattır.

Bulgaristan Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu 5000’e yakın akademisyen, 90 bin üzerindeki öğrenciyle gerçekten büyük bir üniversite olmuştur. 32 fakülte ve 11 araştırma merkeziyle eğitim dünyasında yer alan Bulgaristan Üniversitesi aynı zamanda Avrupa’nın en iyi 400 üniversitesi arasında kendine yer bulmayı başarmıştır.

Bulgaristan Üniversitesi birçok öğrenci ve akademisyen değişim programlarını da başarıyla uygulamaktadır. Bu sayede farklı ülkelere akademisyen ve öğrenci gönderen üniversite aynı şekilde farklı ülkelerden akademisyen ve öğrencilerin gelişmelerine yardım etmektedir. Üniversite bünyesinde bulunan spor tesisleri, teknoloji odaları, laboratuarlar ve diğer imkanlar da eğitim kalitesini oldukça yükseltmiştir.

Bulgaristan Üniversitesi’nin en önemli artılarından biri de kaliteli eğitimi uygun fiyat koşullarıyla sunmasıdır. Yani ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki üniversitelere oranla son derece uygun koşullarda eğitim görmeniz mümkündür. Üstelik zengin konaklama ve rahat ulaşım imkanlarından da faydalanacaksınız.

Bulgaristan Üniversitesi ve Sofya hakkında güncel bilgileri almak, yol, konaklama, öğrenci vizesi alma, kayıt için gerekli olan belgeler gibi tüm işlemlerde aklınıza takılabilecek tüm sorularınızı Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın uzman kadrosuna danışabilirsiniz. Alanında uzman kadromuz tüm problemlerinizle içtenlikle ilgilenecektir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş